Druk cyfrowy, solwentowy, UV

Druk cyfrowy, solwentowy, UV

Druk cyfrowy to najpopularniejsza i najbardziej rozpowszechniona forma druku. Charakteryzuje się on głównie tym, że materiały przeznaczone do wydrukowania dostarczane są do urządzenie jako dane komputerowe. Druk cyfrowy ma wiele zalet, które wyróżniają go na tle innych technik druku. Przede wszystkim jest to niezwykle tania forma powielania materiałów, dodatkowo druk cyfrowy umożliwia całkowitą kontrolę nad ilością stworzonych kopii.

Druk cyfrowy w przeciwieństwie do druku offsetowego pozwala na stworzenie niewielkiej ilości egzemplarzy, dużym plusem tej techniki drukarskiej jest fakt, że można dostosowywać ilość tworzonych kopii w czasie ich drukowania. Druk cyfrowy charakteryzuje się także nieco niższą jakością obrazu niż offset. Zwłaszcza w przypadku apli, czyli pokrywania całego arkusza jednobarwną powierzchnią. W przypadku druku cyfrowego mogą wystąpić wady druku, takie jak nierównomierne rozłożenie koloru na arkuszu, powtarzające się rozjaśnienia czy pasy.

Druk cyfrowy jest również stosunkowo tanią metodą druku. Koszt wydruku jednej kopii jest stosunkowo niewielki. Wydruk dodatkowych materiałów również jest bezproblemowy.

Druk solwentowy to nowoczesna technika druku. Wykorzystuje ona ploter atramentowy, w którym wykorzystuje się specjalny roztwór tuszu. Tego typu druk cechuje się nieco niższą jakością niż w przypadku tradycyjnego druku cyfrowego, jednak nie ma to większego znaczenia w przypadku materiałów wielkoformatowych. Bardzo dużym plusem tego typu druku jest jego odporność na działanie warunków atmosferycznych. Druk wykonany w tej technice nie wymaga dodatkowego wzbogacania ochronnego, nawet bez tego jest w stanie wytrzymać kilka lat wystawiony na działanie czynników zewnętrznych.

Druk UV to jedna z najnowocześniejszych technik drukarskich jakie aktualnie znajdują się na rynku. Metoda ta wykorzystuje ciekłe polimery. Promieniowanie UV emitowane przez diody LED inicjują proces polimeryzacji tuszu. W ten sposób farba zasycha i utwardza się na powierzchni materiału tworząc cienką warstwę kolorowego plastiku. Ta metoda druku jest niezwykle popularna ze względu na wytrzymałość uzyskanego nadruku, oraz z powodu możliwości drukowania na niemal każdym materiale płaskim. Druk UV może zostać wykonany na płytach PCV, szkle, pleksi czy nawet na kartonach. Ta technika druku często stosowana jest w przypadku tworzenia wszelkiego rodzaju szyldów handlowych, logotypów, tablic informacyjnych czy reklam. Bardzo dużą zaletą tego rodzaju druku jest wierne odwzorowanie kolorów z projektu graficznego.

Bardzo ciekawym zastosowaniem druku UV jest wielokrotny nadruk jednego elementu, co umożliwia stworzenie wydruku wypukłego, który przeznaczony jest do czytania przez osoby niewidome.